Hanka křesťanské stránky

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

církevní rok

Advent

Je čas přípravy na příchod našeho Pána. Zkusme se alespoň letos trochu zastavit a zeptat se sami sebe. Skutečně je má láska živá? Nebo spíš skomírá? Jdu správnou cestou, nebo jsem se někde ztratil ve starostech všedních dnů? A pokud zjistím, že nejdu úplně rovně, třeba by stálo za to vyhradit si jeden den, víkend a odjet na nějaké klidné, tiché, promodlené místo a dát Bohu šanci, aby nám řekl, jak to můžeme změnit. Můžu Vám říct ze své zkušenosti, že takové ztišení a "zeseverování kompasu" ve svém nitru je moc užitečná věc.

Vánoce

Na slovo Vánoce mají mnozí lidé v dnešní době již alergii. A ani se jim nedivím. Tak jak Vánoce prezentuje dnešní společnost, není o co stát. Již od listopadu nás "přivítají" vánoční výzdoba, někdy i koledy, reklamy, které nás "nutí" nakupovat jako o závod, abychom byli "in" vydrhnout celou domácnost, a těsně před vánocemi musíme nakoupit dárky v mohutném davu dalších lidí. K tomu přibude soutěž o nejvíce druhů cukroví a pár dní před skutečnými svátky ještě úžasné fronty v obchodech a plné tašky všeho možného jídla. Ani mě se takového Vánoce nelíbí. My, křesťané, ale můžeme slavit mnohem hezčí Vánoce. Pokud budeme chtít. Vždyť Bůh k nám nepřišel proto, že jsme uklidili, napekli, nakoupili dárky. Nepřišel jako poslední, celkem zbytečná třešnička na dortu. Přišel jen kvůli nám. Já osobně si myslím, že by měl mnohem větší radost, kdyby jsme mu udělali více místa a klidně se i vykašlali na ten předvánoční shon. Zkusme si dát letos předsevzetí, že nemusí být úklid tak důkladný, dárky tak drahé a tolik, jídla míň, ale zato si zkusme udělat čas pro Boha a pro sebe. Vždyť se k nám chystá sám Stvořitel světa. Stojí za to jej důstojně přivítat. I v dnešní uspěchané době to jde. Posledních pár Vánoc jsem zkusila "vykašlat se na nákupní horečku, zběsilý úklid, šílené pečení" a zjistila jsem, že to jde. Každý z nás může prožít ty úžasné chvíle ztišení s naším Pánem, naší Láskou. Prosím, zkusme se ztišit již před Vánočními svátky, v době adventní, abychom konečně našeho Pána vpustili do našeho nitra. Ať zase nečeká u zamčených dveří.

Mezidobí

Toto období by pro nás nemělo být usnutím. I v této době bychom neměli zapomínat na svůj cíl, ke kterému jdeme. Neustále bychom měli být nasměrováni na Krista. I ve všedních dnech v roce bychom neměli zapomínat na svou Cestu a měli bychom mít upřený pohled na Krista.

Postní doba

Této doby bychom měli využít k přípravě na největší tajemství církevního roku. Měli bychom se snažit v této době se více zamýšlet, zda jednáme jako křesťané a jestli bychom neměli něco ve svém životě změnit. Měli bychom vyrovnat cestu, odstranit co je křivé. Měli bychom alespoň v této době více žít s Kristem. Možná si pomyslíme, zase postní doba. No nějak ji přežijem. To budou mít zase kněží kázání o tom, co bychom neměli dělat a co si máme odpustit. No, nějak to vydržíme a o velikonocích si to všechno zase vynahradíme. Konec konců, ty příkazy a zákazy nemůžeme brát až tak vážně. Vždyť žijeme ve 21. století, ne ve středověku. Tyto příkazy a zákazy platí možná tak ještě pro naše starší lidi, ti ať je dodržuji, když chtějí. Nebudeme jim brát jejich zvyklosti. Ale pro nás mladé je to již přežitek. Pro nás to již neplatí, je to zastaralý pohled. Vždyť důležitá je naše svoboda a Bůh přece nebere všechno tak vážně. Tak proč se omezovat. Tyto názory nejsou až tak vyjímečné, zvláště mezi mladými. Ale je to naprosto chybné chápání postní doby. Vždyť příkazy, nebo zákazy nejsou pro naše omezování, ale právě naopak, mají nám dát něco lepšího, opravdovou svobodu. Přípravu na Velikonoce nemáme brát jako seznam omezujících příkazů a zákazů. Vždyť naše sebeobětování nemá být bezúčelné, jen pro dodržení nějakých příkazů. Má vyvěrat z naší lásky k Bohu. Čas, který ušetříme místo televize, nebo návštěvy divadla můžeme využít k modlitbě, četbě písma, pomoci bližním. Za trochu odříkání získáme mnohem víc. Pro nás by měla být čestná výsada, že můžeme něco darovat Bohu. Trochu našeho času, námahy. Naše snaha se počítá, i když naše předsevzetí nedokážeme vždycky uskutečnit. Navažme se na Krista a vrhněme se s odvahou do Jeho náruče. Jen v něm můžeme něco změnit.  

Velikonoce

Tato událost je největší v dějinách naší Církve. Kde bychom byli, kdyby se za nás náš Bůh neobětoval? K čemu by byl náš život? Zamysleli jsme se někdy nad crédem, které každou neděli říkáme v kostele? Uvědomujeme si, co se v těchto slovech skrývá? Jaká je v nich radost a naděje? Vždyť bez Boží aktivity by naše lidská existence neměla žádnou cenu. Uvědomme si alespoň o této Velikonoční noci, to krásné tajemství a odevzdejme se s radostí a vděčností Bohu.

Prázdniny

Tak a jsou tady konečně prázdniny. Mnohý z nás si úlevou vydechne. Plánují se dovolené, dětem tábory... Jen si dejme pozor, abychom v tom nadšení a balení zavazadel nezapomněli na Boha. Dovolená není od toho, abychom se vykašlali na Boha a užívali si volna. Právě v době dovolených, prázdnin máme víc času věnovat Bohu. Právě ten čas navíc můžeme využít pro Boha a s Bohem.  Nenechme jej někde stranou!

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.